Pielgrzymka do Włoch

Pielgrzymka do Włoch (29 maja – 5 czerwca 2023)

RZYM · WATYKAN · MONTE CASSINO · CASERTA · NEAPOL · POMPEJE · CAPRI
samolotowa
 
Cena: 3970 PLN + 200 EUR
PROGRAM RAMOWY 8 DNI
 
kontakt ks. Radosław:
e-mail: wilkedar@poczta.fm
tel. 664014548 

Zadatek 1000 zł płatny na konto: 

Parafia Miłosierdzia Bożego w Ożarowie Mazowieckim 

PKO BP 10102011850000450202979300

(w przypadku nieodbycia się pielgrzymki zadatek zostanie zwrócony)

 
DZIEŃ 1
Zbiórka uczestników na lotnisku i wylot do Włoch. Przelot do Rzymu. Przejazd na obiadokolację i nocleg w okolice Rzymu.
DZIEŃ 2
Śniadanie. Przejazd do Rzymu. Udamy się do Watykanu. Nawiedzenie Bazyliki św. Piotra. W centralnej części kościoła przed kryptą znajduje się ołtarz główny, tzw. papieski, a nad nim wykonany z brązu barokowy baldachim projektu Berniniego. Do naw bocznych przylegają liczne kaplice, w tym kaplica z Pietą Watykańską – rzeźbą Michała Anioła, a obok Kaplica Krucyfiksu. W kaplicy św. Sebastiana pomodlimy się przy grobie św. Jana Pawła II. Przejście znaną Via della Conciliazione, w kierunku Zamku Świętego Anioła. Następnie przez most Świętego Anioła udamy się na zwiedzanie Rzymu barokowego: plac Navona, Schody Hiszpańskie, fontanna di Trevi, a także starożytny Panteon. Na Placu Hiszpańskim oddamy cześć Matce Bożej, której statua ustawiona jest na szczycie kolumny. Czas wolny. Powrót na obiadokolację i nocleg.
DZIEŃ 3
Śniadanie, po którym przejazd do Rzymu. Udamy się do Watykanu. W zależności od obecności Ojca Świętego, weźmiemy udział w Audiencji Generalnej. Czas wolny na Placu Św. Piotra. Następnie przejazd w okolice Lateranu. Nawiedzenie Bazyliki św. Jana – najważniejszej świątyni kościoła katolickiego, pierwszej i najstarszej bazyliki chrześcijaństwa. Świątynia ta jest katedrą biskupów Rzymu – papieży. Zwiedzimy średniowieczny wirydarz, zobaczymy Baptysterium katedry św. Jana – główną kaplicę chrzcielną Kościoła Rzymskiego. Zobaczymy także kaplicę San Lorenzo i Święte Schody. Kolejno udamy się na spacer po Rzymie Starożytnym, zobaczymy m.in.: Koloseum (z zewnątrz), Fora Cesarskie, Forum Romanum, Kolumna Trajana, Kapitol, Łuk Konstantyna. Kolejno udamy się w okolice Placu Weneckiego, którego głównym akcentem jest ogromny pomnik, na który składają się Ołtarz Ojczyzny z Grobem Nieznanego Żołnierza i pomnik Wiktora Emanuela II na koniu. Powrót na obiadokolację i nocleg.
DZIEŃ 4
Śniadanie. Przejazd do Rzymu. Dalsze zwiedzanie stolicy Włoch. Przejazd w okolice Bazyliki św. Pawła za Murami. Bazylika ta podzielona jest na 5 naw za pomocą ustawionych w rzędach 80 kolumn. Wzdłuż górnej krawędzi ścian biegnie pas medalionów z portretami papieży. Absyda kończąca nawę główną jest ozdobiona mozaiką w stylu bizantyjskim. Ukazano na niej Chrystusa na tronie w otoczeniu świętych: Piotra, Andrzeja, Pawła i Łukasza. Kolejno nawiedzimy Bazylikę Santa Maria Maggiore – Matki Bożej Śnieżnej. Świątynię tą nawiedzał Święty Jan Paweł II 8 grudnia w dzień Niepokalanego poczęcia Najświętszej Marii Panny. To jedna z „Bazylik Większych”, która zachowała swoją pierwotną formę. W bogato zdobionym marmurowym wnętrzu na szczególną uwagę zasługują mozaiki z V w. przedstawiające sceny biblijne. Na zakończenie dnia udamy się na Zatybrze, dzielnicy słynącej z niepowtarzalnej atmosfery i małych restauracji ze świetną kuchnią regionalną. Czas wolny. Powrót na obiadokolację i nocleg.
DZIEŃ 5
Śniadanie. Przejazd do Monte Cassino. Udamy się na Wzgórze Monte Cassino do opactwa benedyktyńskiego. Zobaczymy zabudowania klasztorne, kościół i bazylikę mieszczącą grób św. Benedykta i św. Scholastyki. Wzgórze z opactwem benedyktyńskim w czasie trwania II wojny światowej było kluczowym punktem obrony niemieckiej „linii Gustawa”, zdobyte przez żołnierzy II korpusu. U podnóża klasztoru nawiedzimy cmentarz żołnierzy polskich oraz ich dowódcy gen. Andersa. Przejazd do Caserty. Nawiedzimy XII-wieczną normandzką katedrę San Leucio, zobaczymy mury obronne oraz pałac królewski Burbonów z drugiej połowy XVIII wieku. Przejazd na obiadokolację i nocleg w okolice Neapolu.
DZIEŃ 6
Śniadanie. Przejazd do Neapolu. Modlitwa przy grobie Ojca Dolindo Ruotolo przy kościele San Giuseppe del Vecchi e Immacolata di Lourdes. Zwiedzanie historycznej części miasta, która została wpisana na Listę Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Nawiedzimy m.in. katedrę św. Januarego, patrona miasta, gdzie znajduje się baptysterium z V wieku. Czas wolny na Piazza Plebiscito ze wspaniałym widokiem na Wezuwiusz, Zatokę Neapolitańską i Capri. Przejazd do Pompei – miasta, które 24 sierpnia 79 r. zostało zasypane na kilkanaście stuleci ponadpięciometrową warstwą pyłu wulkanicznego. Udamy się do Parku Archeologicznego, gdzie zobaczymy liczne świątynie, fora, teatr oraz domy mieszkalne. Kolejno nawiedzimy Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej, którego konsekracja nastąpiła w 1892 r. Już dwa lata później Sanktuarium zostało wyniesione do rangi bazyliki mniejszej, a 4 maja 1901 r. papież Leon XIII ogłosił świątynię Sanktuarium Papieskim. Powrót na obiadokolację i nocleg.
DZIEŃ 7
Wczesne śniadanie. Udamy się na rejs wokół Capri. Będziemy podziwiać wyspę z perspektywy wody, zobaczymy formacje skalne i jaskinie. Kolejno zwiedzanie Capri. Udamy się na Piazzetta – główny plac miasta, zwany też Piazza Umberto I. Spacerując malowniczymi uliczkami zobaczymy m.in. kościół dell Oratorio i muzeum Cerio. Kolejno udamy się do Ogrodów Augusta – podziwianie panoramy Monte Solero, Monte Tiberio oraz zatoki Marina Picola. Czas wolny. Kontynuacja spaceru do Arco Naturale – unoszącego się z morza skalnego łuku triumfalnego, będącego pozostałością po jednej z jaskiń. Według włoskich legend przez ten łuk nocą przelatują rozmaite duchy. Przeprawa promowa do Sorrento. Spacer wzdłuż Corso Italia, głównej ulicy, która ciągnie prawie przez całe miasto. Odwiedzimy najważniejszy plac miasta, poświęcony poecie Tasso. Zobaczymy powstałą w XV w romańską katedrę, która góruje nad murami miasta, a także XIII w. kościół św. Franciszka. Powrót na obiadokolację i nocleg.
DZIEŃ 8
Śniadanie. Przejazd na lotnisko do Neapolu. Przelot powrotny. Zakończenie pielgrzymki.
ZAPEWNIAMY:
• przelot wraz z opłatami lotniskowymi
• komfortowy przejazd na całej trasie
• 7 noclegów w hotelach **/***, pokoje 2-os. z łazienkami,
• 7 śniadań, 7 obiadokolacji
• opiekę i informację turystyczną pilota
• ubezpieczenie KL wraz z następstwem chorób przewlekłych do 20 000 € i NNW do 15 000 zł, do 10 000 zł w RP
• bilety wstępu do zwiedzanych obiektów, przewodników lokalnych oraz inne wydatki związane z realizacją programu
• opłatę na TFG i TFP
UWAGI:
• wyjazd o charakterze pielgrzymkowym z opieką duchową kapłana i możliwością uczestnictwa w Mszach Świętych
• program jest ramowy i może ulec drobnym zmianom
• dokument: dowód osobisty lub paszport
• niektóre punkty programu mogą ulec zmianie w zależności od rozwoju sytuacji i wprowadzonych rozporządzeń COVID-19
• transfer na lotnisko i z powrotem dodatkowo płatny
 

Organizator: Biuro Pielgrzymkowo-turystyczne Frater – Bydgoszcz 

85-010, Bydgoszcz
Dworcowa 18

                                                                     

Formularz zgłoszeniowy