Grupa Mężczyzn Świętego Michała Archanioła

Propozycje tematów i pytań

W poniższym formularzu można zgłaszać propozycję pytań i zagadnień do omówienia na naszych spotkaniach

Propozycje tworzenia wspólnych aktywności dla ojców i dzieci: Droga mężczyzny

Jak wyglądają nasze spotkania?

Rozpoczynają się o godz. 18:45 w kościele dolnym lub górnym (jeśli dolny jest zajęty). Składają się one z dwóch części. Jeśli masz możliwości czasowe, zapraszamy do udziału we wszystkich, jeśli nie, możesz być obecny na wybranych.

(1) Modlitwa i konferencja

Nasze spotkania rozpoczynamy wspólną modlitwą, bez której nie jest możliwy duchowy wzrost. Św. Jan Maria Vianney mawiał, że „modlitwa jest dla duszy tym, czym deszcz dla ziemi”. Na konferencjach tematycznych z zakresu formacji duchowej oraz ludzkiej wyjaśniamy m.in. kim jest Bóg, o co chodzi w naszej wierze, jak być dobrym mężem/ojcem i wiele innych zagadnień.

(2) Spotkanie i dyskusje

Idziemy do salki parafialnej na wspólną kawę/herbatę, w swobodnej rozmowie można zadać pytanie odnośnie tematu konferencji, rozwinąć wątek, jak też poruszyć zupełnie inny temat.

Kogo zapraszamy?

Zapraszamy wszystkich mężczyzn, którzy zawarli sakrament małżeństwa – czyli są to osoby, które już wybrały ścieżkę swojego życiowego powołania i chcą je wypełnić z Bożą pomocą.

Terminy spotkań w roku duszpasterskim 2021 / 2022

Spotkania odbywają się zasadniczo w trzeci piątek miesiąca, ale w uzasadnionych przypadkach, może to ulec zmianie. Aktualny grafik przedstawia się następująco:

7 lutego 2024 – męski różaniec
16 lutego 2024 – spotkanie formacyjne

6 marca 2024 – jednodniowe rekolekcje dla mężczyzn w Kaniach
15 marca 2024 – spotkanie formacyjne

3 kwietnia 2024 – męski różaniec
19 kwietnia 2024 – spotkanie formacyjne

1 maja 2024 – męski różaniec
17 maja 2024 – spotkanie formacyjne (zmiana na 2 piątek miesiąca)

5 czerwca 2024 – męski różaniec
14 czerwca 2024 – spotkanie formacyjne

Tematy poprzednich spotkań › Więcej ...

• 20 września 2019 „Po co i jak się modlić?”
  • 18 października 2019 „Po co i jak odmawiać różaniec?”
  • 15 listopada 2019 „Niebo, Piekło, Czyściec, Odpusty – o co tu chodzi?”
  • 30 grudnia 2019 „Czym jest Adoracja i jak z niej korzystać?”
  • 31 Stycznia 2020 „Lectio Divina – modlitwa Pismem Świętym”
  • 28 lutego 2020 „Dlaczego Bóg nie wysłuchuje mojej modlitwy? Jak nie utracić wiary w trudnych chwilach?”
  • Marzec – Maj: odwołane ze względu na pandemię
  • 19 czerwca 2020 „Jak poradzić sobie z przeszłością?”
  • 18 września 2020 „Co zrobić, gdy mam kryzys wiary i modlitwy?”
  • 16 października 2020 „Po co żyję na tym świecie, jaki jest cel i jak do niego dojść?”
  • 20 listopada 2020 „Jak i dlaczego zdrowa emocjonalność warunkuje zdrową duchowość?”
  • 18 listopada 2020 „Chcesz mieć rację czy relację? O tym jak komunikować, aby budować więzi”
  • 15 stycznia 2021 Wspólna modlitwa
  • 19 lutego 2021 „Jak przeżyć stratę i cierpienie? Co utrudnia, a co pomaga?”
  • 19 marca 2021 „Jak przejść przez trudne doświadczenie? Czego może nauczyć mnie św. Józef?”
  • 23 Kwietnia 2021 „Jak słuchać swoich emocji? Jak wykorzystać je w rozeznawaniu?”
  • 28 maja 2021 „Czego warto unikać w związku? Cztery czynniki, które niszczą relacje małżeńskie – wg badań Gottman’a”
  • 18 czerwca 2021 „Jak tworzyć udany związek? Czynniki które budują relacje małżeńskie – wg badań Gottman’a”
  • Spotkania od września 2021 opierają się na komentarzach wybranych fragmentów Pisma Świętego i chwili medytacji danego Słowa Bożego, przez które uczymy się czytać naszą życiową sytuację i szukać dobrych rozwiązań.

Zapraszamy na różaniec w intencji naszych rodzin w każdą pierwszą środę miesiąca po wieczornej Mszy Świętej

Kim jest nasz Patron?

W tradycji chrześcijańskiej Michał to pierwszy i najważniejszy spośród aniołów, obdarzony przez Boga szczególnym zaufaniem. Hebrajskie imię Mika’el znaczy „Któż jak Bóg”. Według tradycji, kiedy Lucyfer zbuntował się przeciwko Bogu i do buntu namówił część aniołów, Archanioł Michał miał wystąpić i z okrzykiem „Któż jak Bóg” wypowiedzieć wojnę szatanom. W Piśmie świętym pięć razy jest mowa o Michale. W księdze Daniela jest nazwany „jednym z przedniejszych książąt nieba” (Dn 13, 21) oraz „obrońcą ludu izraelskiego” (Dn 12, 1). Św. Jan Apostoł określa go w Apokalipsie jako stojącego na czele duchów niebieskich, walczącego z szatanem (Ap 12, 7).

Modlitwa do Świętego Michała Archanioła

Autorem tej modlitwy jest papierz Leon XIII, powstała w 1886

Święty Michale Archaniele! Wspomagaj nas w walce, a przeciw niegodziwości i zasadzkom złego ducha bądź naszą obroną. Oby go Bóg pogromić raczył, pokornie o to prosimy, a Ty, Wodzu niebieskich zastępów, szatana i inne złe duchy, które na zgubę dusz ludzkich po tym świecie krążą, mocą Bożą strąć do piekła. Amen.Święty Michale Archaniele! Wspomagaj nas w walce, a przeciw niegodziwości i zasadzkom złego ducha bądź naszą obroną. Oby go Bóg pogromić raczył, pokornie o to prosimy, a Ty, Wodzu niebieskich zastępów, szatana i inne złe duchy, które na zgubę dusz ludzkich po tym świecie krążą, mocą Bożą strąć do piekła. Amen.

Opiekun grupy: ks. Krzysztof Śniadoch SAC