Parafialna Poradnia Małżeńska i rodzinna

Prośba o pomoc jest oznaką siły, a nie słabości ... wiele można zmienić na lepsze

MISJA PORADNI

Misją naszej poradni jest wspieranie par, małżeństw oraz rodzin w wypełnianiu ich życiowego powołania. Służymy pomocą przy tworzeniu tego co jest kluczowe, czyli budowaniu głębokich relacji małżeńskich, rodzinnych i międzyludzkich.

W związek małżeński wchodzą osoby z odmiennymi historiami życiowymi, rodzinnymi, z różnymi wzorcami miłości i bliskości. Prowadzi to do naturalnych napięć i konfliktów, które – jeśli są dobrze przeżywane – mogą osoby zbliżać do siebie, ale też mogą i oddalać, gdy nie są dostatecznie rozwinięte umiejętności współpracy, komunikacji czy też poznawania i przyjmowania siebie. Jeśli problemy stają się przewlekłe, stopniowo osłabiają więzi, co ma negatywny wpływ na małżeństwo i rodzinę, a szczególnie na dzieci. Doprowadza to do sytuacji w której rozwiązanie ich staje się niemożliwe bez życzliwej pomocy z zewnątrz.

Fundamentem rodziny jest relacja mamy ze sobą, taty ze sobą, a także ich wzajemna relacja ze sobą nawzajem. Mąż i żona są architektami rodziny — John Bradshaw

Jeśli trudności pojawiające się w Waszym małżeństwie bądź rodzinie uniemożliwiają dobre jej funkcjonowanie i czujecie, że samodzielnie nie jesteście w stanie wyjść z kryzysu, zapraszamy do skorzystania ze wsparcia.

ZESPÓŁ

Ks. Krzysztof Śniadoch - pomoc terapeutyczna dla par, małżeństw i rodzin ›› Więcej ...
Terapeuta w trakcie certyfikacji w Polskim Towarzystwie Psychiatrycznym. Kompetencje do pomagania parom i rodzinom zdobywa w ramach 5 letniego, całościowego szkolenia podyplomowego z zakresu psychoterapii (podejście systemowo-psychodynamiczne), przygotowującego do uzyskania certyfikatu psychoterapeuty, atestowanego przez Sekcję Naukową Psychoterapii i Sekcję Naukową Terapii Rodzin Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego. Jest ono prowadzone przez Fundację KONTEKST na rzecz Rozwoju Psychoterapii i Terapii Rodzin pod kierownictwem prof. Barbary Józefik.

Swoją pracę poddaje regularnej superwizji u certyfikowanego superwizora Polskiego Towarzystwa Psychologicznego oraz Europejskiego Stowarzyszenia Psychoterapii – dr n. hum. Barbary Smolińskiej.

Od 2020 roku członek Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego.
Od 2022 roku członek Sekcji Naukowej Terapii Rodzin.

    • Ukończone szkolenie I stopnia w Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach prowadzone przez CTSR (Centrum Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach) w Warszawie.
    • Ukończony specjalistyczny warsztat psychoterapii par w podejściu humanistyczno-doświadczeniowym prowadzony przez certyfikowanego superwizora PTP i EAGT Zofię Pierzchałę.
    • Ukończone pogłębione szkolenie NVC (Nonviolent Communication) prowadzone przez certyfikowaną trenerkę NVC – Natalię Malinowską.

Jednym z obowiązków psychoterapeuty jest ciągłe doskonalenie i poszerzanie wiedzy, dlatego regularnie podnoszę kwalifikacje przez udział w dodatkowych konferencjach/szkoleniach/warsztatach:
  • Koterapia w terapii par i rodzin – organizator: Fundacja Rozwoju Terapii Rodzin Na Szlaku (Marzec 2024)
  • Praca terapeutyczna z osobą z przejawami przemocy w związku – prowadzący: Michał Sawicki (Luty 2024)
  • Techniki doświadczeniowe i wyobrażeniowe w poznawczo behawioralnej terapii par – organizator: Centrum Terapii Poznawczej i Schematu INTEREGO (Grudzień 2023)
  • Ciemna triada w terapii par – prowadzący: prof. Dariusz Skowroński (Czerwiec 2023)
  • VII Konferencja Pracując psychoanalitycznie z parami – „Przepracowanie w przeciwprzeniesieniu. Tajemniczy proces czy nieświadoma komunikacja?” – organizator: Specjalistyczna Poradnia Rodzinna Dzielnicy Bemowo M. St. Warszawy (Kwiecień 2023)
  • „Kiedy nie wiem, co powiedzieć … Miejsce niewiedzenia w warsztacie psychoterapeuty” – organizator: Fundacja Rozwoju Terapii Rodzin Na Szlaku (Marzec 2023)
  • V Ogólnopolska Konferencja pt. „Psychiatria i duchowość” – tematyka kryzysów i traum – organizator: Szpital Kliniczny im. dr Józefa Babińskiego (Listopad 2022)
  • Samouszkodzenia i regulacja emocji: Praca terapeutyczna z wrażliwymi nastolatkami, młodymi dorosłymi i ich rodzinami w oparciu o zjawisko mentalizacji – prowadzący: prof. Peter Fonagy oraz prof. Eia Asen (Maj 2022)
  • Psychoterapia dzieci i młodzieży w depresji – organizator: Osrodek Terapii Sukces (Grudzień 2021)
  • Podejście mentalizacyjne w zaburzeniach osobowości – praca terapeutyczna z osobą indywidualną, parą oraz rodziną – prowadzący: prof. Peter Fonagy oraz prof. Eia Asen (Maj 2021)
  • Terapia grupowa dla dzieci i młodzieży – techniki pracy – organizator: Osrodek Terapii Sukces (Marzec 2021)

Głęboko wierzę w to, że każdej parze, małżeństwu czy rodzinie można pomóc, jeśli są gotowi na przyjęcie pomocy. Mój sposób pracy terapeutycznej to stworzenie przestrzeni na zdobycie potrzebnych umiejętności i wzajemne zrozumienie, wszystko to w życzliwym i wspierającym klimacie. Czasem wystarczy kilka spotkań, aby zobaczyć częściej powracający uśmiech i nadzieję, te momenty w terapii są bezcenne. Cieszę się tym podwójnie, bo życzliwi dla siebie i kochający rodzice, są jednym z największych darów dla swoich dzieci, które później mają większe zasoby do wykorzystania we własnych rodzinach, które założą.

Małgorzata i Paweł Świdzińscy - konsultacje dla par i małżeństw, pomoc w kryzysie ›› Więcej ...
Jesteśmy małżeństwem od 30 lat. Mamy czworo dzieci. Po kilku latach wspólnego życia stwierdziliśmy, że nie umiemy ze sobą rozmawiać, że każde z nas czuje się samotne i że chcemy coś z tym zrobić. Wtedy zaczęła się nasza przygoda z dialogiem. Od kilkunastu lat jesteśmy animatorami w ruchu Spotkania Małżeńskie, gdzie prowadziliśmy wiele weekendów rekolekcyjnych dla małżeństw oraz kursów przygotowujących do małżeństwa „Wieczory dla Zakochanych” i warsztatów o dialogu.

  • Prowadziliśmy poradnię dla małżeństw w kryzysie przy kościele akademickim św. Anny w Warszawie, gdzie towarzyszyliśmy małżeństwom w pokonywaniu ich trudności.
  • Jesteśmy absolwentami Studium Małżeństwa i Rodziny na Akademii Katolickiej w Warszawie, gdzie między innymi nauczyliśmy się języka Porozumienia bez Przemocy (NVC) stworzonego przez Marshalla B. Rosenberga.
  • Małgosia ukończyła Studium Pomocy Psychologicznej w Ośrodku Pomocy i Edukacji Psychologicznej INTRA.
  • Wciąż poszerzamy wiedzę a naszą pracę poddajemy regularnej superwizji.

Zapraszamy do konsultacji indywidualnie z Małgosią albo wspólnie z nami obojgiem. Przyjrzymy się wspólnie sytuacji w Waszym związku i poszukamy dobrego rozwiązania. Ważny dla nas jest bezpośredni kontakt z drugim człowiekiem ale jeśli tego wymaga sytuacja, pracujemy także online. Zapraszamy do spotkania i rozmowy małżeństwa, pary i osoby indywidualne, jeśli:

  • doświadczacie trudności w porozumieniu z drugim człowiekiem,
  • chcecie rozwijać lub poprawić komunikację między sobą,
  • zastanawiacie się, czy chcecie dalej ze sobą żyć,
  • w swoim związku czujecie się samotni, niezrozumiani, oceniani,
  • jesteście przed decyzją o małżeństwie i chcielibyście o tym porozmawiać.

Czasami bardzo trudno jest porozumieć się w małżeństwie, szczególnie kiedy mówimy w „innych językach”… Małgosia i Paweł stwarzają możliwości do dialogu małżeńskiego, pomagają zrozumieć się nawzajem, ale również zrozumieć samego siebie. Na spotkaniach z nimi czujemy się swobodnie, ponieważ nie oceniają i nie wydają opinii. Przy ich wsparciu rozpoczęliśmy drogę do rozwiązania swoich problemów” – Kinga i Maciej

Agnieszka Przybyszewska - szkolenia z NPR (Naturalnego Planowania Rodziny) ›› Więcej ...
Ukończyła Instytut Studiów nad Rodziną na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Poradnictwem rodzinnym zajmuje się od 2005 roku. Prowadzi przygotowanie narzeczonych w zakresie metody Rotzera (NPR – Naturalne Planowanie Rodziny). Ukończyła kurs mediacji rodzinnych w Instytucie Studiów nad Rodziną na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Spotkania indywidualne z parą odbywają się po ustaleniu telefonicznym.
Małgorzata Żach - pomoc terapeutyczna osobom uzależnionym i współuzależnionym ›› Więcej ...
Jestem absolwentką pedagogiki specjalnej w WSPS w Warszawie i studiów podyplomowych z psychologii klinicznej w Wyższej Szkole Menadżerskiej w Warszawie. Jestem również absolwentką Studium Pomocy Psychologicznej i Studium Terapii Uzależnień prowadzonych przez Instytut Psychologii Zdrowia. Ukończyłam szkolenie z zakresu Programu Ograniczania Picia, rekomendowane przez PARPA. Od 17 lat jest certyfikowanym specjalistą psychoterapii uzależnienia i współuzależnienia.

Ukończyłam liczne szkolenia z zakresu:

  • Pracy ze sprawcami przemocy domowej wg Modelu Duluth realizowane przez Fundację im. St. Batorego w Warszawie,
  • Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach (Szkolenie I Stopnia Centrum Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach),
  • TSR na miejscu katastrofy,
  • Podstaw Dialogu Motywacyjnego (Centrum Dialogu Motywacyjnego i Psychoterapii);
  • Mediator – Polskie Centrum Mediacji w Warszawie,
  • Ratownik Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy.

Doświadczenie zawodowe, terapeuty uzależnień, zdobywałam przez wiele lat pracując z bardzo trudnymi pacjentami w Areszcie Śledczym Warszawa Mokotów oraz Stołecznym Ośrodku dla Osób Nietrzeźwych w Warszawie.

Od ponad 11 lat współpracuje z NZOZ w Warszawie gdzie prowadzę terapię indywidualną i grupową dla osób uzależnionych od alkoholu.  Posiadam również wieloletnie doświadczenie w pracy z osobami współuzależnionymi i doświadczającymi przemocy domowej.

Oprócz pracy terapeutycznej zajmowałam się także realizacją warsztatów dla młodzieży z tematyki uzależnienia od substancji psychoaktywnych i uzależnień behawioralnych. W swojej pracy z problemami uzależnień korzystam z metod psychoterapii poznawczo – behawioralnej.

Spotkania odbywają się po ustaleniu telefonicznym (603 669 853Proszę o telefon tylko w sprawach dotyczących uzależnień, nie pracuję z parami i rodzinami.

WIZYTY

Poradnia działa od poniedziałku do soboty włącznie. Terminy są ustalane indywidualnie, po uprzednim kontakcie. Aby umówić się na wizytę prosimy o kontakt mailowo lub telefonicznie.

Gabinet terapii uzależnień jest otwarty w każdy poniedziałek od 16:00 do 20:00 – przyjmuje Pani Małgorzata Żach – wejście D i drugie pomieszczenie po prawej stronie. Pomoc w gabinecie terapii uzależnień udzielana jest BEZPŁATNIE, wymagana jest jednak wcześniejsza rezerwacja terminu – bezpośrednio u Pani Małgorzaty – pod numerem telefonu 603 669 853.

Wizyty w Poradni w ramach Kursu przedmałżeńskiego ustalane są indywidualnie z Panią Agnieszką Przybyszewską.

KONTAKT

Mail: parafia.ozarow.poradnia@gmail.com
Adres: Poznańska 183 ; Ożarów Mazowiecki
Bezpośredni kontakt do Pani Agnieszki Przybyszewskiej:
mail: agnieszka.przybyszewska@gmail.com
Bezpośredni kontakt do Państwa Świdzińskich:
mail: zadbajorelacje@gmail.com
Paweł Świdziński: 570-635-005
Małgorzata Świdzińska: 606-142-124
Bezpośredni kontakt do Pani Małgorzaty Żach: 603 669 853 (Prosimy dzwonić tylko w sprawach dot. uzależnień)